Goals & Mission

Trzy lata działalności, czyli kamienie milowe polsko-niemieckiej obywatelskiej współpracy i przyjaźni środowisk feministycznych.

Kiedy wiele z nas, osób aktywnych ale i dotychczas niezaangażowanych, przypadkowych, stanęło na ulicach w kwietniu 2016 roku, rozpoczął się nowy kolejny etap walk o prawa kobiet w Polsce. Protesty i masowe oburzenie były reakcją na pierwsze próby zaostrzenia ustawy aborcyjnej przez konserwatywne rządy partii PiS w Polsce. Rozpoczął się też proces budowania nowej relacji w polsko-niemieckich obywatelskich środowiskach feministycznych. Od ponad trzech lat działamy w Berlinie organizując demonstracje, pikiety czy akcje artystyczne solidarnie na rzecz Polski – od praw reprodukcyjnych po wolne sądy. Piszemy artykuły dla prasy, piszemy listy, podpisujemy petycje, zabieramy głos na demonstracjach i bierzemy udział w dyskusjach na temat Polski oraz nieustająco informujemy mieszkańców Niemiec o walkach kobiet o swoje prawa i sytuacji w Polsce. Jednocześnie stajemy solidarnie z innymi migrantkami na ulicach Berlina, angażujemy się w niemieckie kampanie w walce o prawa kobiet* w Niemczech (Paragraf 218 i 219a).

Wybrane akcje:

1.4.2016 “Dziewuchy Dziewuchom” na Facebooku

Tego dnia powstała w Polsce grupa na Facebooku „Dziewuchy Dziewuchom“, w kilka dni dołączyło do niej 100 000 osób. To była największa tego typu grupa obywatelska na Facebooku. Szybko powstawały lokalne grupy żeby lepiej się organizować w różnych miastach i krajach. W Berlinie założyłyśmy lokalną grupę 2.4.2016.

3.10.2016 – Czarny Protest czyli Czarny Poniedziałek czyli Ogólnopolski Strajk Kobiet

Czarny poniedziałek był to strajk kobiet w całej Polsce, będący kulminacją ogólnopolskiej akcji Czarny Protest. Była to akcja oddolna, ponadpolityczna i zrzeszająca kobiety w różnym wieku, z różnych zawodów, o różnych doświadczeniach. Czarny Protest był ewenementem na skalę krajową ale i międzynarodową: w niezwykle krótkim czasie zmobilizował tysiące kobiet w całym kraju, co było możliwe także dzięki mediom społecznościowym i masową reakcją na dramatyczną sytuację kobiet w Polsce.

Czarny protest w Berlinie organizowałyśmy we cztery, zebrane spontanicznie. Przez tydzień udało nam się zorganizować protest, na który przyszło w Berlinie ok. 2000 osób i do dziś wielu go wspomina. Na proteście przemawiały aktywistki z Polski i Berlina. Spontanicznie zagrał zespół Two Times Twice, który do dziś z nami współpracuje. Ich utwór „Woman scorned“ stał się naszym muzycznym manifestem. Na protest przyszły kobiety, mężczyźni, dzieci; Polki i Polacy, Niemki i Niemcy ale i osoby z innych krajów. To był moment przełomowy – największy polski protest w Berlinie. Czarny Protest pokazał moc Polek, był zalążkiem nowej (nie pierwszej!) fali solidarności międzynarodowej ponad granicami.

IMG_6848-Bearbeitet-Bearbeitet-Bearbeitet-3 smallerIMG_6961-Bearbeitet-2_small

Fotos: Oliver Feldhaus

8.3.2017 – Międzynarodowy Dzień Kobiet / Berlin

Od początku 2017 roku działamy już w stałym składzie. Przygotowania do Międzynarodowego Strajku Kobiet rozpoczęłyśmy wcześnie. W Berlinie co roku odbywają się 2 duże marsze – Frauen*kampftag i Alliance of Internationalist Feminists. Niestety z powodów różnic ideowych marsze chodzą różnymi drogami. W 2017 roku udało się nam, Dziewuchom, dokonać niemal cudu – spowodować, że oba marsze spotkały się w jednym miejscu – na naszym polskim proteście na Oranienplatz (organizowanym solidarnie z Irlandkami z Berlin-Irland Pro-Choice Solidarity).

Foto: Maciej Soja

Foto: Maciej Soja

23.3.2018 – Czarny Piątek / Berlin

Zorganizowałyśmy demonstrację solidarności z Polkami na Warschauer Brücke, która nie była tak liczna jak w 2016 roku, ale jej wymowa i cel był inny – zaprosiłyśmy wiele międzynarodowych organizacji i grup, które zabrały głos ma demo i wyraziły swoją solidarność z Polkami.

28946987_2305497219471806_3327058666090579948_o

Foto: Maciej Soja

7.9.2018 – Nagroda Green Pussyhat / Lipsk

Na początku września 2018, w Lipsku odbył się kongres kobiet* niemieckiej partii Zielonych (BÜNDNIS90/DIE GRÜNEN) pod hasłem “To jest nasz czas – Feminizm staje się programem” („Das ist unsere Zeit- Feminismus wird Programm“). W kategorii Samostanowienie feministyczną nagrodę „Green Pussyhat“ przyznano grupie Dziewuchy Berlin – za transgraniczny aktywizm i walkę o seksualne samostanowienie. Cieszy nas ogromnie, że oddolny obywatelski ruch Dziewuch został zauważony i niesie inspirację dla kobiet w innych krajach. Różne organizacje w Niemczech, w tym Partia Zielonych, podziwiają ruch za determinację, szeroką mobilizację i solidaryzują się organizatorkami tych protestów w calej Polsce w dalszych walkach o prawa do samostanowienia o własnym ciele. Czarne protesty z 2016 roku, nie zostały zapomniane – stały się symbolem i inspirującym przykładem współczesnego ruchu feministycznego w walce o prawa kobiet.

Konferencja partii Zielonych nawiązywała do ruchów feministycznych w różnych częściach globu – w Argentynie, w Irlandii czy w USA – feministyczne oddolne działania piszą historię, po raz kolejny. 100 lat po uzyskaniu praw wyborczych przez kobiety w Polsce i w Niemczech, stajemy solidarnie, ponad granicami, intersekcjonalnie w walce o prawa kobiet.

foto Jamila Schaefer2

26.1.2019 Keine Kompromisse! Weg mit §219a! Bez kompromisów! Precz z §219a!

Od 2 lat jesteśmy częścią koalizji Bündnis für sexuelle Selbstbestimmung, z którą aktywnie współpracujemy na rzecz samostanowienia seksualnego. W styczniu, po opublikowaniu tzw. “kompromisu” w sprawie paragrafu 219a, wzięłyśmy udział w kolejnym proteście organizowanym wraz z BfsS. Prawa kobiet w Niemczech dotyczą również nas, żyjących tutaj. Kobiety w Niemczech solidarnie stają z Polkami w walce o ich prawa, ale jest i odwrotnie – informujemy o sytuacji w Niemczech i stajemy solidarnie z Niemkami i mieszkankami Niemiec w walce o pełnię praw.

Na ten protest zaproponowałyśmy formę happeningu, w którym udział wzięły kolezanki z BfsS i aktorka i aktywistka, Mareike Wenzel. Muzyka: Chór Czarownic z Poznania.

dsc04912_31941916807_o

Happening Dziewuchy Berlin przeciwko kompromisowi i za wykreśleniem paragrafu 219a / 26.1.2019 Berlin (Foto: Sabrina Gallaz / Bündnis für sexuelle Selbstbestimmung)

dsc04936_46160614564_o

Happening Dziewuchy Berlin przeciwko kompromisowi i za wykreśleniem paragrafu 219a / 26.1.2019 Berlin (Foto: Sabrina Gallaz / Bündnis für sexuelle Selbstbestimmung)

8.3.2019 – Międzynarodowy Dzień Kobiet / Berlin

Kolejny moment przełomowy: znów byłyśmy w grupach organizacyjnych obu marszów (FKT i AIF), ale powstała nowa inicjatywa, w której jesteśmy od początku i ją współtworzymy– Feministyczny Strajk Kobiet (Feministischer Frauen*streik). Podczas ogólnoniemieckiego spotkania w lutym zaprezentowałyśmy 2 pomysły na ogólnoniemieckie akcje na Dzień Kobiet (pomysł, grafika, tekst), które zostały przyjęte w głosowaniu jako akcje flagowe niemieckiego Strajku Kobiet. Na Niemiecki Strajk Kobiet wykonałyśmy wiele grafik i plakatów, które stosowane były tego dnia w całych Niemczech. Solidarność i współpraca polskich i niemieckiech ruchów feministycznych weszła w nową fazę, kiedy pomysły polskich aktywistek realizowane są w całych Niemczech.

Antraktem do Strajku Kobiet był spontaniczny marsz i blokada ulicy 17 lutego w Berlinie pod hasłem „Ich streike“. Jako motyw przewodni zaproponowałyśmy żółte gumowe rękawiczki, co było hołdem dla poznańskiego Chóru Czarownic. Dla nas ważne jest by symbolicznie (i nie tylko) łączyć niemieckie i polskie ruchy kobiece. Dzięki uprzejmości Chóru, korzystamy z ich utworów na niektórych akcjach i demonstracjach.

i strike facebook event copy

Plakat: Anna Krenz / Dziewuchy Berlin

52510801_763368834034477_2192086638555824128_o52141312_763370234034337_5335929500100198400_o

Fotos: Estefania Henríquez Cubillos / Johanna Hoffmann / Frauen*Streik

Akcje Dziewuchy Berlin na niemiecki Strajk Kobiet*:

Foto: Camilla Lobo

#IchStreike

Skoro w Niemczech nie można strajkować z powodów politycznych, a w Berlinie 8 marca stał się dniem wolnym – zaproponowałyśmy symboliczną akcję, którą można było wykonać wszędzie, małym kosztem a była wizualnie mocna. Czy to w pracy, czy na ulicy, w najmniej oczekiwanych (niewygodnych) miejscach w przestrzeni publicznej, siadało się na krzesłach z kartką z napisem „#IchStreike“ / „#Strajkuje“. Akcję pod nazwą “5vor12” przeprowadzono w wielu miastach Niemiec.

ichstreike8M plakat Young 2small

sztutgart

Plakat: Anna Krenz / Dziewuchy Berlin, Foto: Kollektiv Stuttgart

 

– #AufschreiGlobal / #GlobalScream / #Globalny krzyk

W Międzynarodowy Dzień Kobiet (8.3.2019) tysiące ludzi na całym świecie, bez względu na narodowość, lokalizację, płeć i różnice ideologiczne wyszło na ulice. Kobiety Świata walczyły o swoje prawa. Aby połączyć nas symbolicznie w skali lokalnej i globalnej, przeprowadziłyśmy akcję: o 17:00 kogo żyw krzyczał / darł się przez 1 minutę. Global Scream był kobiecym krzykiem wściekłości, gniewu, żalu – każda z nas zna te emocje, nawet jeśli ich przyczyny są różne. I każdy może krzyczeć. Nie musimy nawet mówić tym samym językiem, aby stać się jednym głosem. Głosem kobiet. GlobalScream był symboliczną ale i realną próbą pokazania solidarności kobiet ponad granicami, co szczególnie ważne było w Berlinie, gdzie środowisko feministyczne jest różnorodne ale i podzielone.

Akcja GlobalScream odbyła się w Berlinie i innych miastach Niemiec oraz w Poznaniu (Black Venus Protest) i Krakowie (Siostry Rzeki). W samym Berlinie na demonstracji Frauen*kampftag krzyczało z nami 20 000 osób a na marszu AIF około 5000 osób. Nie sposób opisać wrażenia, emocji i mocy tej minuty.

To tylko niektóre z wydarzeń, jakie organizowałyśmy przez te 3 lata. Nie sposób wyliczyć wszystkie wydarzenia, jakie współ/organizowałyśmy czy w jakich brałyśmy udział – dyskusje, protesty, prezentacje.

Facebook grupa: https://www.facebook.com/groups/1541418586160861/

Facebook fanpage: https://www.facebook.com/DziewuchyBerlin/

Kanał youtube: https://www.youtube.com/channel/UC54xIjOIN6whsmLmvEhk_og

Twitter: @DziewuchyBLN

Kontakt: info@dziewuchyberlin.org